У п’ятницю, 14 грудня, у Закарпатській ОДА за участі керівництва області відбулися заходи із вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
– Саме 14 грудня було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим реактором Чорнобильської станції. Це було зроблено вашими величезними зусиллями і ціною вашого здоров’я, – зазначив голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль. – Від імені обласної державної адміністрації дозвольте висловити вам щиру вдячність за виявлений героїзм і самовідданість. За те, що ви не думали про нагороди, не ховалися за спинами товаришів, іноді навіть не усвідомлюючи, на яку особисту небезпеку наражалися.
Керівник краю принагідно нагадав про страшні цифри трагедії Чорнобиля. Так, від наслідків аварії на ЧАЕС померло 200 тисяч людей. Це не враховуючи тих, хто помер від таких хвороб, як рак, цукровий діабет, серцеві хвороби, рівень захворюваності на які підвищився у 100 разів. Загалом, потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Україні є понад 3,5 мільйони осіб, із них 1 мільйон 300 тисяч дітей. Значного забруднення зазнали річки, що протікають біля ЧАЕС та Київського водосховища, а також водозбірні площі басейнів Дніпра та Прип'яті. Сліди радіоактивності були виявлені в усіх водосховищах Дніпровського каскаду, водою яких користуються понад 30 мільйонів. жителів України. Всього в країні забруднено територію площею понад 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях.
Серед загиблих через аварію на ЧАЕС близько двох тисяч закарпатців. Пам'ять про ліквідаторів, які ціною власного життя захистили не лише Україну, а й усе людство, вшанували хвилиною мовчання. До пам’ятника Закарпатським ліквідаторам поклали корзини із квітами.
У пам’ятний день були вручені нагороди і відзнаки від обласних адміністрації та ради. Так, за вагомий особистий внесок у справу реалізації державної програми з ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи, активну життєву позицію та з нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС почесну відзнаку Закарпатської ОДА «За заслуги перед Закарпаттям» отримав голова громадської організації «Союз Чорнобиль України» в Закарпатській області Василь Угрин. Окрім того, за вагомий особистий внесок у справу захисту інтересів ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, військово-патріотичне виховання підростаючого покоління та активну життєву позицію почесною грамотою ОДА нагороджено учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, полковника медслужби ЗСУ, гендиректора ОКТМО «Фтизіатрія», депутата Закарпатської облради Василя Скрипа. Подяку голови ОДА отримали член громадської спілки «Союз Чорнобиль України» у м. Мукачево Степан Сагайдак та член громадської спілки «Союз Чорнобиль України» в Ужгородському районі Ференц Фейеш.
На Закарпатті нині проживають майже 4 тисячі громадян, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Соціальний захист чорнобильців завжди був серед пріоритетів обласної адміністрації. В області виконується загальнодержавна програма, яка регулює надання постраждалим громадянам близько 20 видів пільг та компенсацій, гарантованих їм державою. Останні 20 років Україна самостійно фінансує витрати на подолання наслідків Чорнобильської аварії. Їх частка становить 5-7% загальних видатків Державного бюджету України. Попри значні видатки їхній обсяг все одно не є достатнім. В області щорічно виділяються додаткові кошти з обласного бюджету, зокрема, у 2018 році – це 1,3 мільйона гривень на безкоштовні медикаменти та надання стоматологічних послуг.
Остання зміна сторінки: 14-12-2018 14:01