Паливно-енергетична галузь

З метою підвищення рівня надійності та якості електропостачання ПрАТ „Закарпаттяобленерго” на ремонт електромереж області у 2019 році було передбачено використати 63,1 млн. гривень. Станом на 01.01.2020 року товариством виконано весь обсяг робіт з експлуатаційного обслуговування електромереж, передбачений нормативом.
Обсяг фінансування інвестиційної програми ПрАТ „Закарпаттяобленерго” на 2019 рік становить 182,5 млн. гривень, що складає 100,3 відс. від плану.
З метою зменшення понаднормативних втрат електроенергії ПрАТ „Закарпаттяобленерго” протягом 2019 року виконано: заміну 11296 однофазних приладів обліку та 5868 трифазних індукційних лічильників на електронні; проведено планову заміну 2093 індукційних лічильників на аналогічні, в тому числі у зв’язку із закінченням міжповірочного інтервалу; встановлено 5919 скриньок для зовнішнього монтажу лічильників електричної енергії у побутових споживачів; замінено 5916 неізольованих проводів відгалужень від ПЛ-0,4 кВ на ізольовані вводи; встановлено 412 стопорів зворотного ходу на однофазних та трифазних приладах обліку; проведено технічні перевірки обліків у 14 тисяч споживачів; проведено 3810 рейдових перевірок електроустановок споживачів електричної енергії. 
Постачання природного газу споживачам області за регульованим тарифом в області здійснює ТОВ „Закарпатгаз Збут”.
Станом на 01.01.2020 року АТ „Закарпатгаз” експлуатується 7470 км розподільчих газових мереж.
Зазначена мережа забезпечує природним газом 274,8 тисяч абонентів серед населення, 680 установ бюджетної сфери, 3776 суб’єктів промисловості, комунально-побутових та інших споживачів, 648 культових споруд. 
Заходами Плану розвитку на 2019-2028 роки газорозподільного підприємства протягом року було проведено реконструкцію 7,805 км розподільчих газопроводів в Ужгородському, Іршавському, Хустському та Виноградівському районах
Для забезпечення безперебійного газопостачання населення області із запланованих до заміни 33 ШГРП замінено 20; проведено роботи по комплексному приладовому обстеженню лінійної частини підземних газопроводів; обстежено за звітний період 2240 км газопроводів, в результаті чого виявлено та ліквідовано 304 витоків.


Інформація  про функціонування ринку природного газу, надана Міністерством енергетики та вугільної промисловості України

З 01.10.2015 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» (далі - Закон), відповідно до частини другої статті 12 якого постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Зокрема, частина перша статті 11 цього Закону передбачає, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб’єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов’язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 № 867 затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - Положення).
Цим Положенням на АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - Компанія) покладаються такі спеціальні обов’язки:
продавати природний газ постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та державного підприємства України «Міжнародний дитячий центр «Артек» на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням;
постачати природний газ побутовим споживачам, релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та державному підприємству України «Міжнародний дитячий центр «Артек», постачання яким у відповідному періоді (місяці постачання) не здійснює інший постачальник (у тому числі інший постачальник із спеціальними обов’язками відповідно до цього Положення), на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням; |
постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, а саме:
-    виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору);
-    виробникам теплової енергії, які фінансуються за рахунок державного чи місцевого бюджету, що використовують природний газ з метою гарячого водопостачання і опалення приміщень житлового фонду та гуртожитків, які належать їм на праві власності або іншому речовому праві;
-    виробникам теплової енергії, які фінансуються за рахунок державного чи місцевого бюджету, що використовують природний газ з метою опалення службових та виробничих приміщень, які належать їм на праві власності або іншому речовому праві;
-    виробникам теплової енергії - об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативам та суб’єктам господарювання, що використовують природний газ з метою гарячого водопостачання і опалення приміщень, які належать їм на праві власності або іншому речовому праві;
-    виробникам теплової енергії, що використовують природний газ для виробництва електричної енергії;
-    виробникам теплової енергії, управління майном яких здійснюється суб’єктами господарювання, які залучені Національним агентством з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, відповідно до статті 21 Закону України «Про Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», для всіх категорій використання природного газу. 
Разом із тим, відповідно до пункту 12 Положення з 1 листопада 2018 р. по 31 грудня 2019 р. (включно). Компанія здійснює продаж/постачання природного газу відповідно до пунктів 7, 8 і 11 цього Положення за ціною (без урахування податку на додану вартість, тарифів на транспортування  та розподіл природного газу, які підлягають обов’язковій оплаті відповідно до умов транспортування та розподілу природного газу), що розраховується за такою формулою:
 Ц = (Цбаз х Кд),
деЦ - ціна продажу/постачання природного газу;
Цбаз - середня арифметична ціна продажу/постачання природного газу НАК «Нафтогаз України» для промислових споживачів, за умови попередньої оплати до періоду поставки газу, що діяла з 1 липня 2018 р. по 30 вересня 2018 р. (8981 гривня за 1000 куб. метрів згідно з прейскурантом на природний газ із ресурсів НАК “Нафтогаз України”);
Кд - коефіцієнт дисконту, що дорівнює:
0,6943 - для розрахунку ціни природного газу з 1 листопада 2018 року;
0,8 - для розрахунку ціни природного газу з 1 травня 2019 року. 
Це Положення, зокрема, визначає, що ціна Компанії на газ для роздрібних постачальників газу для населення, виробників теплової енергії та інших захищених категорій споживачів з 1 травня 2019 року піднімається на 15,2% до рівня 7184,8 грн за 1000 куб. м (без урахування ПДВ та витрат на транспортування  і розподіл).  

Таблиця

Розрахунок ціни природного газу для потреб споживачів за Положенням
 

Період часу

 

Коефіцієнт

ДИСКОНТУ Кд

Ціна продажу/ постачання природного газу НАК «Нафто газ України», грн.тис.м3

Тариф на транспорту вання та розподіл природного газу,

грн.тис.м3

Торговельна надбавка постачальника, грн. тис.м3

Ціна без ПДВ природного газу для споживачів за нової ПСО, грн. тис.м3

Ціна з ПДВ

природного газу для споживачів а нової ПСО, грн. тис.м3

 з 01.11.2018 до 30.04.2019

0,6943

6 235,51

732,70

156,00

7 124,70

8 549,05

з 01.05.2019 до 31.12.2019

 

 

7 184,80

732,70

180,00

8 097,70

9717,00

Проте, прослідковується тенденція до зниження європейських спотових котирувань на природний газ. З метою недопущення підвищення цін на природний газ для населення України, Уряд прийняв окрему постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №293 «Деякі питання діяльності акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (додається), якою створено всі можливості для зниження цін на природний газ.    |
Одразу звертаємо увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 р. № 293 «Деякі питання діяльності акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» не може вважатися такою, що дає право Компанії не виконувати вимоги Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.
Враховуючи викладене вище, повідомляємо що Кабінет Міністрів України надав можливість Компанії знизити ціни на газ для населення вже з квітня 2019 року.
Оскільки кон’юнктура газового ринку демонструє зниження цін на газ для промисловості, державна компанія зобов’язана продавати для населення газ за ціною, за якою пропонує газ промисловим споживачам за умови передоплати.
Якщо ж ціна для промисловості зростає, Компанія має продавати газ для населення за ціною, встановленою Урядом України. 

Остання зміна сторінки: 17-02-2020 16:20