Актуальні питання виноробної галузі обговорили під час відео-конференції

У вівторок, 22 вересня, в селекторній залі Закарпатської ОДА відбулась відео-конференція Міністра Мінекономіки Ігора Петрашка, заступника Міністра Тараса Висоцького, директора департаменту аграрної політики Мінекономіки Дениса Паламарчука, генерального директора корпорації «Укрвинпром» Володимира Кучеренка з представниками малих виробництв виноробної продукції Закарпаття. 

Також були присутні винороби краю: Олександр Ковач, Іван Паук, Олександр Гарновдій, Анатолій Полосков, Василь Нодь та представники департаменту агропромислового розвитку.   

У результаті дискусій та обговорень окреслено основні проблемні моменти у сфері малого приватного виноробства. 
Мовилося про виробництво вин та натуральних медових напоїв малими виробництвами виноробної продукції.

Зазначалося, що у цій сфері немало зроблено. Як мінімум скасовано ліцензію на оптову торгівлю за 500 тис. грн. для малих виробництв виноробної продукції, надано правове визначення малих виробництв виноробної продукції. Але ця продукція все ще належить до підакцизної групи товарів, а виробництво вин, натуральних та медових напоїв - до ліцензованої діяльності. Тоді як прогресивний досвід ближнього і далекого зарубіжжя вказує, що вина виноградні натуральні (тихі столові сухі та напівсолодкі вина без додавання спирту) відносять до харчових продуктів і не обтяжують або максимально мінімізують дозвільні документи на їх виробництво. Тому доцільно такі підходи застосувати і в Україні, зокрема малих виробництв виноробної продукції, в тому числі сімейних фермерських господарств, без статусу юридичної особи. 

Тому, необхідне внесення змін до законодавства України, в частині виведення вин виноградних натуральних (тихих столових сухих та напівсолодких вин без додавання спирту) з групи підакцизних товарів, закріплення їх в групі харчових продуктів. 

Також, необхідно внести зміни до Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” та пов’язаного законодавства України, в частині ліцензії (спеціального дозволу) на виробництво алкогольних напоїв. Зокрема, надати змогу не отримувати малим виробництвам виноробної продукції, в тому числі сімейним фермерським господарствам, без статусу юридичної особи,  що здійснюють виробництво та розлив у споживчу тару вин виноградних (тихих столових сухих та напівсолодких вин без додавання спирту) даної ліцензії. Це значно сприятиме розвитку виноробної галузі серед малих виробників та спростить здійснення своє діяльності виноробами.

У чинному законодавстві порівняно нещодавно з’явилось правове визначення сімейних фермерських господарств, а саме шляхом внесення змін до Закону   України   „Про   фермерське    господарство”,  а   також деяких інших законах, що регулюють їх діяльність, у тому числі Податковому кодексі України. 

Відповідно до статті 291 Податкового кодексу України передбачена можливість сільгосптоваровиробників обрати спрощену 4 групу платників єдиного податку, зокрема і фізичними особами - підприємцями, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України „Про фермерське господарство". Це можливо за умови виконання сукупності ряду вимог, серед яких - площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

Однак, практика засвідчує, що вирощування до прикладу грибів, овочів, особливо тепличних, окремих видів плодів та ягід, винограду та у подальшому виробництва вина може цілком відбуватись і на декількох сотках, забезпечуючи при цьому зайнятість кількох членів фермерського господарства та їх дохід. 

На сьогодні тривають різні дискусії щодо зниження мінімального землезабезпечення, зокрема, подається пропозиція, щоб взагалі не встановлювати нижньої межі, оскільки це обмежує дрібних і середніх виробників. А це, у свою чергу, потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

Остання зміна сторінки: 23-09-2020 18:00