Моніторинг соціальної сфери за січень 2021 року
Ситуація на ринку праці та соціальні індикатори області фіксують нестабільний стан розвитку напряму.
Кількість безробітних станом на 1 січня 2021 року, у порівнянні з відповідною датою 2020 року, зросла у 1,6 рази (на 2,8 тис. осіб) та становила 7,8 тис. осіб. З числа колишніх безробітних 26,9 відс. знайшли роботу в переробній промисловості; 18,4відс. − в оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів; 15,0відс. − в освіті; 7,7відс. − у сільському, лісовому та рибному господарстві; 6,4відс. − у державному управлінні й обороні, обов’язковому соціальному страхуванні; 5,7відс. – у тимчасовому розміщуванні й організації харчування; 5,2відс. − в охороні здоров’я та наданні соціальної допомоги; 3,7відс. − у будівництві; 3,6відс. − у транспортній, поштовій та кур’єрській діяльності тощо.
Рівень безробіття населення у віці 15-70 років (за методологією МОП) становив 10,3відс. робочої сили (у середньому за 9 місяців 2019 року – 8,8відс.). Рівень зайнятості населення у віці 15-70 років зменшився з 55,5відс. до 54,1відсотків.
Кількість осіб, працевлаштованих за сприяння обласної служби зайнятості, упродовж січня-грудня 2020 року становила 12,7 тис. осіб, що на 38,5відс. менше від обсягів січня-грудня минулого року. При цьому, 51,4відс. з них були працевлаштовані оперативно до надання статусу безробітного.
За сприяння обласної служби зайнятості забезпечено тимчасову зайнятість 882 осіб, зокрема, 300 осіб взяли участь у громадських роботах та 582 особи − в інших роботах тимчасового характеру. З метою забезпечення професійно-кваліфікаційного рівня шукачів роботи вимогам роботодавців, упродовж січня-грудня 2020 року за направленням обласної служби зайнятості 805 безробітних проходили професійне навчання.
У січні-грудні 2020 року профорієнтаційними послугами охоплено 44,8 тис. осіб, у т.ч. 21,0 тис. осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного. Профорієнтаційними послугами було охоплено 27,0 тис. осіб, що навчаються у навчальних закладах різних типів або бажають змінити роботу, з них учні загальноосвітніх шкіл становили 13,0 тис. осіб.
В облдержадміністрації діє Центр підтримки підприємництва, який здійснює консультування з питань створення та розвитку бізнесу, ведення власної справи, пошуку фінансових ресурсів (гранти, кредитування), систематично організовує навчання з питань ведення підприємницької діяльності, використання системи ProZorro. Інформація про зазначені заходи публікується на сторінці Фейсбук Центру підтримки підприємництва та департаменту економічного розвитку і торгівлі.
З метою створення сприятливих умов для розвитку та підтримки підприємницьких ініціатив безробітних та складання бізнес-плану обласною службою зайнятості проводяться заходи, які спрямовують безробітних громадян, на організацію підприємницької діяльності, організовуються семінари (вебінари). Після введення карантину, обслуговування безробітних, в тому числі інформування про засади підприємницької діяльності, проводилося у дистанційному режимі ( до середини вересня).
За січень-грудень 2020 року році службою зайнятості області проведено 152 семінари з питань підприємницької діяльності, яким охоплено 1,4 тис.осіб. зокрема на тему: „Як розпочати свій бізнес?”, „Ефективне ведення сільського господарства” та семінари з питань організації зеленого туризму. В Центрі підтримки підприємництва ОДА проведено відеоконференцію для представників малого та середнього бізнесу Закарпаття на тему: "Допомога по частковому безробіттю на період карантину для роботодавців".
Державна служба зайнятості на безоплатній основі надає послуги із пошуку підходящої роботи та підбору персоналу, послуги з державного соціального страхування на випадок безробіття, а також здійснює виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою роботи.
Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій у грудні 2020 року становила 13106 грн., що у 2,6 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (5000 грн.). Порівняно з листопадом 2020 року розмір середньої номінальної заробітної плати збільшився на 25,5 відс., а за останні 12 місяців (відносно грудня 2019 року) – на 19,1 відсотка.
Упродовж січня 2021 року до бюджету Пенсійного фонду області з усіх джерел фінансування надійшло 777,6 млн. гривень. Надходження власних коштів до бюджету Пенсійного фонду (без врахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) за січень 2021 року становили 1630,1тис.гривень.
На 1 січня 2021 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 6586,7 тис.грн., що менше до попереднього місяця на 1323,2 тис.грн. або 16,7 відсотка. Борг на економічно активних підприємствах становив 6369,4 тис.грн. що на 17,2 відс. менше до попереднього місяця.
Питання про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати у розрізі підприємств, установ та організацій області систематично розглядається на засіданнях обласної комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій, інших соціальних виплат та податкового боргу за участі представників Пенсійного фонду, Державної податкової служби, Держпраці, Національної служби посередництва і примирення, обласної ради профспілок, організації роботодавців Закарпаття, голів, або заступників голів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, керівників підприємств-боржників та інших зацікавлених структур. З початку 2021 року проведено одне засідання обласної комісії, за результатами якого було прийнято протокольне рішення, яким зобов’язано департаменти облдержадміністрації та інші обласні структури, райдержадміністрації, міськвиконкоми вжити ряд додаткових заходів щодо ліквідації боргів із виплати заробітної плати.
З початку поточного року, державними інспекторами Управління Держпраці у Закарпатській області проведено 11 інспектувань з питань виявлення найманих працівників допущених до роботи без оформлення трудового договору. Виявлено 7 суб’єктів господарської діяльності, котрі використовували працю 40 найманих працівників без їх офіційного працевлаштування. За результатами перевірок на усунення виявлених порушень роботодавцям внесено відповідні приписи, а також складено та скеровано на розгляд до суду 5 адміністративних протоколів за ознаками ч. 3 ст. 41 КУпАП.
Остання зміна сторінки: 03-02-2021 15:56