У четвер (9.08) голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль та заступник голови обласної ради Петро Грицик зустрілися з Послом Республіки Кіпр в Україні Луїсом Телемаху. Дипломат прибув із ознайомчим візитом на Закарпаття з метою налагодити ділові відносини. Кіпр є одним із основних інвесторів в Україні, маючи 22,7% від загального обсягу іноземних інвестицій в економіку нашої держави. У свою чергу, Петро Грицик зазначив, що сприятливими інвестиційними чинниками щодо Закарпаття є екологічність, туристична привабливість регіону та його відносна політична стабільність.
– Те, що Закарпаття екологічно чистий регіон, дуже важливо, адже багато коштів ми вкладаємо саме у розвиток альтернативних видів енергетики, – наголосив Луїс Телемаху. – Кіпр, як і увесь світ, дуже потерпає від глобального потепління. 22% електроенергії Кіпру виробляється за рахунок альтернативних джерел. Особливо пріоритетним є використання сонячної енергетики. Дорогою до Ужгорода я бачив у вас багато сонячних панелей – це те, у що ми хочемо інвестувати.
Цікавила дипломата й ситуація на Закарпатті щодо впровадження реформи з децентралізації влади. За словами посла, Європейський Союз фінансує зі свого бюджету значну кількість відповідних проектів в Україні.
– Децентралізація – це передача повноважень з центру на місця, від Києва – Ужгороду, Львову, Одесі й іншим областям, – зазначив Геннадій Москаль. – За період перебування при владі Януковича відбулася централізація. Від облдержадміністрацій забрали повноваження розпоряджатися землями, природними ресурсами, водними об’єктами. Свої обіцянки щодо повернення цих повноважень на місця, які виголошували на минулих виборах, політичні партії, прийшовши до влади, не виконали. Облдержадміністрація як гілка виконавчої влади має 19 структурних підрозділів, а центр в області має понад 70 своїх представництв, на які голова не має впливу, і які по вертикалі підпорядковані лише Києву. Жодних додаткових повноважень нам Київ не передав. Це все телевізійна децентралізація, а не реальна. Як і при Союзі, Закарпаття на 76% залишається дотаційною областю. І сума цих дотацій постійно скорочується.
Луїс Телемаху відзначив, що одним із пріоритетних напрямків співпраці для Кіпру є розвиток туризму. За його словами, серед найпопулярніших країн, які обирають українські туристи, Кіпр посідає дев’яте місце. Загалом щорічно Кіпр відвідують 4 мільйони туристів, що втричі більше, ніж населення країни. Посол зауважив, що на Закарпатті, як і по всій країні, бракує розвинутої туристичної інфраструктури і ноу-хау у наданні відповідних послуг. «Я хочу, щоб ваші підприємці та всі, хто працює у сфері туризму, ознайомилися з досвідом Кіпру, можливо, навіть за допомогою організації певних тренінгів», – додав посол.
Геннадій Москаль наголосив, що Закарпаття посідає одне з перших місць у державі з розвитку туризму. «Падіння курсу гривні відносно американського долара сприяє тому, що до нас їдуть наші сусіди – румуни, угорці, чехи, поляки – оскільки відпочинок у нас їм обходиться набагато дешевше, ніж у країнах ЄС», – зазначив голова ОДА.
Посол Республіки Кіпр перебуватиме на Закарпатті протягом чотирьох днів. У планах дипломата – зустріч із керівництвом обласного центру, науковцями та місцевими підприємцями.
Остання зміна сторінки: 09-08-2018 16:48